Feb 26, 2026 Legg igjen en beskjed

Hva er Hastelloy C-4, og hvordan muliggjør sammensetningen eksepsjonell ytelse i både reduserende og oksiderende miljøer?

1. Hva er Hastelloy C-4, og hvordan muliggjør sammensetningen eksepsjonell ytelse i både reduserende og oksiderende miljøer?

Svare:
Hastelloy C-4 (UNS N06455) er en nikkel-krom-molybdenlegering med ultralav karbon- og titanstabilisering, designet for eksepsjonell stabilitet og korrosjonsbestandighet i både reduserende og oksiderende miljøer. Runde stenger produsert av denne legeringen fungerer som kritisk råmateriale for maskinering av komponenter i de mest krevende kjemiske prosesseringsapplikasjonene der miljøene varierer mellom oksiderende og reduserende forhold.

Kjemisk sammensetning (i henhold til ASTM B574):

 
 
Element Vekt %
Nikkel (Ni) Balansere
Krom (Cr) 14.0 - 18.0
Molybden (Mo) 14.0 - 17.0
Jern (Fe) Mindre enn eller lik 3,0
Titan (Ti) Mindre enn eller lik 0,70
Kobolt (Co) Mindre enn eller lik 2,0
Karbon (C) Mindre enn eller lik 0,015
Silisium (Si) Mindre enn eller lik 0,08
Mangan (Mn) Mindre enn eller lik 1,0

Viktige komposisjonsfunksjoner:

Balansert krom (14-18%) og molybden (14-17%):

Krom gir motstand mot oksiderende syrer (salpetersyre, jern(III)ioner, kobber(II)ioner).

Molybden gir motstand mot reduserende syrer (saltsyre, svovelsyre).

Den nesten-like balansen gjør C-4 eksepsjonelt allsidig på tvers av et bredt spekter av miljøer som varierer mellom oksiderende og reduserende forhold.

Ultra-lavkarbon (mindre enn eller lik 0,015%):

Minimerer karbidutfelling under sveising.

Viktig for å opprettholde intergranulær korrosjonsmotstand i -sveiset tilstand.

Betydelig lavere enn mange andre nikkellegeringer.

Titanstabilisering (mindre enn eller lik 0,70%):

Fungerer som et stabiliserende element, og danner fortrinnsvis titankarbider.

Hindrer utfelling av kromkarbid ved korngrenser.

Forbedrer motstanden mot intergranulær korrosjon etter sveising.

Lavt jern (mindre enn eller lik 3,0%):

Reduserer dannelsen av intermetalliske faser.

Forbedrer termisk stabilitet under sveising og varmebehandling.

Skiller C-4 fra tidligere C-familielegeringer som C-276.

Lavt silisium (mindre enn eller lik 0,08%):

Forbedrer termisk stabilitet.

Reduserer dannelsen av skadelige intermetalliske faser.

Hvorfor C-4 Excel i blandede syremiljøer:

Det balanserte innholdet av krom og molybden gjør at C-4 kan motstå både oksiderende og reduserende forhold. I miljøer som svinger (som mange kjemiske prosesser), opprettholder C-4 en stabil passiv film og motstår lokal korrosjon. Den ultralave karbon- og titanstabiliseringen sikrer at sveisede komponenter opprettholder denne motstanden uten varmebehandling etter sveising.

Sammenligning med andre C-familielegeringer:

 
 
Legering UNS Cr % m. % Fe % C % Ti % Nøkkelegenskaper
C-4 N06455 14-18 14-17 Mindre enn eller lik 3,0 Mindre enn eller lik 0,015 Mindre enn eller lik 0,70 Høyeste termiske stabilitet, titan stabilisert
C-276 N10276 14.5-16.5 15-17 4-7 Mindre enn eller lik 0,01 - Universal, høyere jern, ikke stabilisert
C-22 N06022 20-22.5 12.5-14.5 2-6 Mindre enn eller lik 0,015 - Høyere krom for oksidering
625 N06625 20-23 8-10 Mindre enn eller lik 5 Mindre enn eller lik 0,10 Mindre enn eller lik 0,40 Høy styrke, niob stabilisert

2. Hva er de primære bruksområdene for Hastelloy C-4 rundstenger i kjemisk prosess-, farmasøytisk og romfartsindustri?

Svare:
Hastelloy C-4 rundstenger er spesifisert for bruksområder som krever eksepsjonell korrosjonsmotstand i både oksiderende og reduserende miljøer, kombinert med overlegen termisk stabilitet. Rundstangsformen maskineres til kritiske komponenter for de mest krevende bruksområdene.

Anvendelser for kjemisk prosessering:

Mixed Acid Service:

Funksjon: Komponenter i prosesser som involverer blandinger av oksiderende og reduserende syrer.

Hvorfor C-4 søyler: Balansert Cr-Mo-innhold motstår svingende forhold; titan stabilisering sikrer at sveisede komponenter opprettholder motstanden.

Typiske komponenter: Pumpeaksler, ventilstammer, agitatoraksler, festemidler.

Røykgassavsvovlingssystemer (FGD):

Funksjon: Komponenter i skrubbere som håndterer klorider, fluorider og svovelsyre.

Hvorfor C-4 Bars: Utmerket motstand mot lokal korrosjon i kloridmiljøer; termisk stabilitet under sveising.

Typiske komponenter: Sprøytedysekomponenter, agitatoraksler, støttekonstruksjoner.

Svovelsyretjeneste:

Funksjon: Komponenter i svovelsyreanlegg og håndteringssystemer.

Hvorfor C-4 Bars: God motstand over et bredt konsentrasjonsområde.

Typiske komponenter: Pumpeaksler, ventilstammer, varmevekslerkomponenter.

Saltsyreservice (fortynnet):

Funksjon: Komponenter i håndteringssystemer for fortynnet HCl.

Hvorfor C-4 Bars: Molybden gir motstand mot reduserende forhold.

Bruksområder for farmasøytisk industri:

API-syntesereaktorkomponenter:

Funksjon: Agitatoraksler, baffelstøtter og instrumentering.

Hvorfor C-4 Bars: Forhindrer metallisk forurensning; glatt overflate lett å rengjøre; motstår rengjøringsmidler.

Høy-vannsystemer:

Funksjon: Komponenter i WFI (Water for Injection) systemer.

Hvorfor C-4 barer: Utmerket motstand mot vann med høy renhet; ingen fare for ruging.

Kromatografiutstyr:

Funksjon: Presisjonskomponenter i preparativ kromatografi.

Hvorfor C-4 Bars: Inert til mobile faser; maskinert til nøyaktige toleranser.

Luftfartsapplikasjoner:

Festemidler:

Funksjon: Kritiske strukturelle festemidler i fly og motorer.

Hvorfor C-4 Bars: Høy styrke-til-vekt-forhold; korrosjonsbestandighet; termisk stabilitet.

Aktuatorkomponenter:

Funksjon: Aksler og stempler i hydrauliske aktuatorer.

Hvorfor C-4 Bars: Glatt overflate for forseglingskompatibilitet; korrosjonsbestandighet.

Instrumenteringskomponenter:

Funksjon: Følerhus, termobrønner.

Hvorfor C-4 Bars: Pålitelig ytelse i krevende miljøer.

Andre applikasjoner:

 
 
Industri Søknad Komponenter maskinert fra bar
Marine Engineering Sjøvannssystemer Aksler, festemidler
Kjernefysisk prosessering Reprosessering av drivstoff Komponenter i aggressive medier
Olje og gass Sure servicekomponenter Ventilstammer, instrumentbeslag
Forurensningskontroll Scrubber komponenter Sprøytedyser, agitatoraksler

Typiske komponenter maskinert fra C-4 rundstenger:

 
 
Komponent Bar Størrelsesområde Maskineringsoperasjoner
Pumpeaksler 0,5" - 8" diameter Dreiing, sliping, kilesporskjæring
Ventilstammer 0,25" - 6" diameter Snuing, treing, sliping
Festemidler 0,125" - 4" diameter Trådrulling/kutting, overskrift
Termobrønner 0,5" - 3" diameter Dypt hull boring, dreiing
Agitator aksler 1" - 10" diameter Dreiing, kilesporskjæring
Stag for varmeveksler 0,25" - 1" diameter Treing, klipping

Kasusstudie: FGD System Agitator Aksler

Et kull-kraftverk med røykgassavsvovling opplevde korrosjon av 317L røreverk av rustfritt stål i scrubberkummen. Miljøet inneholdt klorider, fluorider og svovelsyre ved høye temperaturer. Skaftets levetid var i gjennomsnitt 12-18 måneder. Erstatningsaksler maskinert fra Hastelloy C-4 rundstenger forlenget levetiden utover 8 år, uten tegn på groper eller sprekker. Den titanstabiliserte kjemien sørget for at sveisereparasjoner (ved behov) opprettholdt full korrosjonsmotstand.


3. Hvilke maskineringsegenskaper er unike for Hastelloy C-4 rundstaver, og hvordan optimerer butikker parametere for vellykket komponentproduksjon?

Svare:
Maskinering av Hastelloy C-4 rundstaver byr på utfordringer som er typiske for nikkel-krom-molybden-legeringer, men dens balanserte sammensetning og stabile mikrostruktur gjør den mer maskinbar enn noen alternativer. Å forstå disse egenskapene er avgjørende for effektiv produksjon.

Materiell atferdshensyn:

Moderat styrke:

Utglødd strekkfasthet: 100 ksi (690 MPa) typisk.

Lavere enn noen nikkellegeringer, noe som gjør det litt lettere å maskinere.

Flytegrense: 40-50 ksi typisk.

Arbeidsherding:

Arbeidet herder under maskinering, men mindre aggressivt enn legeringer med høy-molybden.

Implikasjon: Krever fortsatt kutting under det herdede-arbeidslaget; unngå lette kutt.

Lav termisk ledningsevne:

Varmen som genereres ved skjæresonen forblir konsentrert.

Forårsaker verktøyspisstemperaturer, akselererende verktøyslitasje.

Implikasjon: Krever effektiv kjøling og-varmebestandig verktøymateriale.

Chipformasjon:

Produserer tøffere spon enn rustfritt stål, men mer kontrollert enn noen nikkellegeringer.

Implikasjon: Krever brikkebrytere og brikkekontrollstrategier.

Bygget-oppkant (BUE):

Moderat tendens til at materialet sveiser til skjærekanten.

Implikasjon: Skarpe verktøy, riktige hastigheter/matinger og kjølevæsker er avgjørende.

Optimaliseringsstrategier:

Verktøyvalg:

 
 
Operasjon Anbefalt verktøymateriale Geometri
Snu (grov) Karbid (C-2 klasse), belagt (TiAlN) Positiv rake, skarp kant, sponknekker
Snu (finish) Karbid, cermet for fin finish Viskerinnsatser, skarp kant
Fresing Kuttere i hardmetall med høy-mating Positiv geometri
Boring Karbid, kobolt HSS for små hull Splittpunkt, kjølevæske gjennom
Tapping Formkraner foretrekkes; kutte kraner akseptabelt Skarp, godt-smurt
Tråding Gjengefresing eller enkelt-punkt Flere lyspasseringer

Skjæreparametere:

 
 
Operasjon Hastighet (SFM) Feed (IPR) Kuttdybde
Snu (grov) 50-90 0.008-0.015 0.050-0.150"
Snu (finish) 70-110 0.003-0.008 0.010-0.030"
Fresing 50-90 0,002-0,005 IPT 0.020-0.100"
Boring 25-45 0,002-0,005 IPR Peck syklus
Tapping (skjema) 10-20 Tilsvarer gjengestigning N/A

Kjølevæske og smøring:

Flood kjølevæske viktig; høyt-trykk gjennom-verktøy fordelaktig.

Bruk vann-løselige kjølevæsker med EP-tilsetningsstoffer.

For banking og gjenging, vurder spesialiserte tappeblandinger.

Sørg for fullstendig kjølevæskedekning for å kontrollere varme og spyleflis.

Verktøybanestrategier:

Oppretthold konstant engasjement der det er mulig.

Unngå å dvele eller gni.

Klatrefresing foretrukket for å redusere arbeidsherding.

Vurder høy-effektiv fresing for grovbearbeiding.

Arbeidshold:

Stivt oppsett viktig.

Hydrauliske eller presisjonsmekaniske chucker.

Støtt lange stenger med stødige hviler.

Muligheter for overflatefinish:

 
 
Operasjon Typisk oppnåelig finish
Grov vending 63-125 Ra
Fullfør snuingen 16-32 Ra
Presisjonsdreiing 8-16 Ra
Sliping 4-8 Ra
Polering 2-4 Ra

Vanlige utfordringer og løsninger:

 
 
Utfordring Løsning
Verktøyslitasje Optimaliser hastighet, forbedre kjøling, bruk belagte karbider
Dårlig overflatefinish Øk hastighet, reduser fôring, skarpere verktøy
Chip kontroll Sponbryterinnsatser, kjølevæsketrykk
Arbeidsherding Oppretthold fôr, unngå lette kutt
Vibrasjon Øk stivheten, reduser overheng

Maskineringssekvens for kritiske komponenter:

Grovbearbeiding: Fjern bulkmateriale, la 0,020-0,040" stå igjen til etterbehandling.

Spenningsavlastning (valgfritt): For presisjonskomponenter bør du vurdere spenningsavlastningsgløding etter grovbearbeiding.

Halv-Finish: Maskin til innenfor 0,005-0,010" fra finalen.

Finish: Siste kutt for nøyaktighet og overflatefinish.

Gjenging/sliping: Sluttoperasjoner.


4. Hvilke kvalitetskontroll- og sertifiseringskrav gjelder for Hastelloy C-4 rundstenger for kritiske bruksområder?

Svare:
Hastelloy C-4 rundstenger for kritiske applikasjoner krever streng kvalitetskontroll og omfattende sertifisering for å sikre materialintegritet, korrosjonsbestandighet og langsiktig pålitelighet. Disse kravene overgår vanligvis standard ASTM-spesifikasjoner.

Styrende spesifikasjoner:

 
 
Standard Tittel Søknad
ASTM B574 Nikkellegeringsstang, stang og wire Primær materialspesifikasjon
ASTM B880 Generelle krav for stang, stang og wire i nikkellegering Tilleggskrav
ASME del II, del B SB-574 ASME-kjele- og trykkbeholderkode
AMS 5597 Nikkellegering, korrosjons- og varmebestandig Luftfartsapplikasjoner

Materialsertifiseringskrav:

Mill Test Report (MTR):

Sertifisert kjemisk analyse per varme.

Verifisering av mekaniske egenskaper (strekk, flyt, forlengelse).

Varmebehandlingssertifisering.

Sporbarhet fra smelte til ferdig stang.

Sporbarhet for varme:

Hver stolpe merket med varmenummer.

Kartlegging av stolper til spesifikke varme opprettholdes.

Positiv materialidentifikasjon (PMI):

Ofte nødvendig for kritiske applikasjoner.

Bekreft karakter på hver stolpe (100 % inspeksjon vanlig).

X-strålefluorescens (XRF) eller optisk emisjonsspektroskopi (OES).

Verifikasjon av kjemisk sammensetning (ASTM B574):

 
 
Element Krav (%)
Nikkel Balansere
Krom 14.0 - 18.0
Molybden 14.0 - 17.0
Stryke Mindre enn eller lik 3,0
Titanium Mindre enn eller lik 0,70
Kobolt Mindre enn eller lik 2,0
Karbon Mindre enn eller lik 0,015
Silisium Mindre enn eller lik 0,08
Mangan Mindre enn eller lik 1,0

Bekreftelse av mekanisk eiendom:

 
 
Eiendom Glødet krav
Strekkstyrke 100 ksi (690 MPa) min
Avkastningsstyrke (0,2 % offset) 40 ksi (276 MPa) min
Forlengelse 40 % min

Ikke-destruktiv undersøkelse (NDE):

 
 
Metode Søknad Defekter målrettet
Ultralydtesting (UT) Større diametre, kritiske bruksområder Interne inneslutninger, tomrom, sprekker
Eddy Current Testing (ET) Mindre diametre, overflateinspeksjon Overflatesømmer, laps, sprekker
Flytende penetrant (PT) Barender, mistenkte områder Overflate sprekker, runder
Visuell undersøkelse (VT) 100 % av stangflatene Overflatefeil, finishkvalitet

Dimensjonell inspeksjon:

 
 
Parameter Toleranse (i henhold til ASTM B574) Målemetode
Diameter +0.000", -0,005" til -0,020" (størrelsesavhengig) Mikrometer, skyvelære
Lengde +0.125" til +0.250", -0" Målebånd
Retthet 1/8" i 3 fot (typisk) Rettspor, følemåler
Overflatefinish Som spesifisert (vanligvis 63-125 Ra) Visuelt, profilometer
Ovalitet Innenfor diametertoleranse Skyvelære, mikrometer

Krav til overflatekvalitet:

Defekter ikke tillatt: Sprekker, overlapper, sømmer, groper, riper, formmerker.

Akseptabelt: Lette tegnelinjer, mindre håndteringsmerker (hvis innenfor finishspesifikasjoner).

Inspeksjon: Visuelt under god belysning; PT for kritiske områder.

Korrosjonstesting:

ASTM G28 Metode A:

Formål: Påvise mottakelighet for intergranulær korrosjon.

Miljø: Kokende jern(III)sulfat-svovelsyre.

Varighet: 24 timer (typisk).

Aksept: Korrosjonshastighet Mindre enn eller lik 0,5 mm/år (typisk; ofte strengere).

ASTM G28 metode B:

Formål: Vurdere generell korrosjonsbestandighet.

Miljø: Kokende svovelsyre med jernsulfat.

Spesiell testing for kritiske applikasjoner:

 
 
Test Hensikt Typisk krav
Kornstørrelse Bekreft ensartet mikrostruktur ASTM 5-8 per ASTM E112
Inkluderingsvurdering Renslighetsvurdering I henhold til ASTM E45
Hardhetsundersøkelse Kontroller enhetlighet Innenfor angitte grenser
Mikrostrukturell undersøkelse Kontroller riktige faser Ingen skadelige utfellinger
Bøyetest Kontroller duktiliteten I henhold til ASTM B574

Dokumentasjonspakke (typisk for kritisk tjeneste):

 
 
Dokument Innhold
Sertifisert Mill Test Report Kjemi, mekanikk, varmebehandling
NDE-rapporter UT, ET, PT resultater
Dimensjonell inspeksjonsrapport Målte dimensjoner
PMI-rapport Verifisering av karakter
Korrosjonstestrapporter ASTM G28 resultater
Varmebehandlingsdiagrammer Temperaturrekorder for ovnstid-
Samsvarssertifikat Overholdelse av spesifikasjoner
Sporbarhetsregistre Varme til bar kartlegging

Merkekrav i henhold til ASTM B574:

ASTM B574

Karakter (UNS N06455)

Størrelse (diameter × lengde)

Varmenummer

Produsentens navn eller varemerke

Opprinnelsesland

Emballasje og beskyttelse:

Individuell innpakning eller plasthylse.

Endestykker for å beskytte ender.

Buntinnpakning med beskyttende materiale.

Trekasse for eksport.

Segregering fra karbonstål.


5. Hvilke varmebehandlings- og fremstillingshensyn er unike for Hastelloy C-4 rundstenger?

Svare:
Hastelloy C-4 ble spesielt designet for forbedret termisk stabilitet sammenlignet med tidligere C-familielegeringer. Dette gjør den mer tilgivende under fabrikasjon samtidig som den opprettholder utmerket korrosjonsbestandighet. Å forstå disse egenskapene er avgjørende for riktig behandling.

Alternativer for varmebehandling:

Løsningsgløding (standard):

Temperatur: 1950 grader F - 2100 grader F (1065 grader - 1150 grader ).

Tid: 30-60 minutter per tomme tykkelse.

Avkjøling: Rask bråkjøling (vann eller rask gasskjøling).

Hensikt:

Løs opp karbider og intermetalliske materialer.

Oppnå homogen mikrostruktur.

Optimalisere korrosjonsmotstanden.

Stressavlastende:

Temperatur: 1600 grader F - 1800 grader F (870 grader - 980 grader ).

Tid: 1-4 timer.

Avkjøling: Luftkjølt eller ovnskjølt.

Merk: C-4s forbedrede stabilitet tillater stressavlastning med lavere risiko enn C-276.

Glødet og kaldtegnet (temperering):

Kaldtrekking etter gløding øker styrken.

Tilgjengelig i forskjellige temperamenter for spesifikke bruksområder.

Fordeler med termisk stabilitet:

C-4 ble spesielt utviklet for å overvinne de termiske stabilitetsbegrensningene til tidligere legeringer:

Lite jern (mindre enn eller lik 3,0%) minimerer dannelsen av intermetalliske faser.

Titanstabilisering forhindrer karbidutfelling.

Ultra-lavt karbon (mindre enn eller lik 0,015 %) reduserer nedbørsrisikoen ytterligere.

Dette betyr at C-4 kan tolerere:

Langsommere avkjølingshastigheter etter gløding.

Flere termiske sykluser under fabrikasjon.

Behandlinger for stresslindring.

Sveising uten etter-sveisevarmebehandling.

Sammenligning med C-276:

 
 
Aspekt C-4 (N06455) C-276 (N10276)
Jerninnhold Mindre enn eller lik 3,0 % 4-7%
Titanium Mindre enn eller lik 0,70 % (stabilisert) Ingen
Termisk stabilitet Glimrende God
Stressreduksjon mulig Ja, med bekreftelse Begrenset
Sveis HAZ Sensibilisering Veldig lavt Lav
Fase Nedbør Minimal Mulig med langsom avkjøling

Effekt på mekaniske egenskaper:

 
 
Betingelse Strekkstyrke (ksi) Yield Strength (ksi) Forlengelse (%)
Løsning glødet 100-110 40-50 40-50
Stress lettet 105-115 45-55 35-45
Kaldtegnet (lett) 110-125 60-80 20-30

Effekt på korrosjonsbestandighet:

 
 
Betingelse Intergranulær korrosjon Generell korrosjon
Løsning glødet Beste Beste
Stress lettet (riktig) God God
Kaldtegnet God God

Betraktninger om fremstilling:

Kaldforming:

God duktilitet i glødet tilstand.

Arbeid herder; mellomgløding kan være nødvendig for alvorlig forming.

Varmforming:

Temperatur: 1850 grader F - 2150 grader F.

Løsningsgløding etter varmforming.

Sveising:

Utmerket sveisbarhet.

Matchende fyllmetall (ERNiCrMo-7).

Ingen etter-sveisevarmebehandling kreves.

Titanstabilisering forhindrer sensibilisering.

Maskinering etter varmebehandling:

Løsningsglødd tilstand lettest å maskinere.

Kaldt trukket temperament krever justerte parametere.

Verifisering av varmebehandling:

 
 
Test Hensikt
Hardhetstesting Kontroller enhetlighet
Mikrostrukturell undersøkelse Se etter nedbør
Korrosjonstesting (ASTM G28) Kontroller korrosjonsbestandighet

Retningslinjer for varmebehandling av C-4 stenger:

Beskytt overflaten under varmebehandling (vakuum, inert atmosfære eller beskyttende belegg).

Unngå forurensning fra ovnsarmaturer eller atmosfære (svovel, halogener).

Støttestenger for å forhindre henging ved temperatur.

Sørg for rask bråkjøling for løsningsgløding.

Rengjør etter varmebehandling for å fjerne oksid eller rester.

Verifiser egenskaper med passende testing.

info-429-433info-429-429info-432-429

 

Sende bookingforespørsel

whatsapp

Telefon

E-post

Forespørsel